Antonino Cardillo

Pustka do mieszkania

ANNA KRENZ
in: «Vox Design», no.8,
February 1st, 2008, Warsaw, pp.54-57.

Vox Design

Vox Design 8


Położony na wzgórzu w okolicach Rzymu dom Ellipse 1501, zaprojektowany przez młodego Antonina Cardilla, przywołuje wiele skojarzeń: wieża, bunkier, muzeum. Beton i pustka w czystej formie stają się magicznym przeżyciem.


Masywna i minimalistyczna bryła domu Ellipse 1501 ukrywa w sobie zaskakująco ekspresyjne wnętrza. Konstrukcja budynku opiera się na dwóch warstwach ścian nośnych z lekkiego betonu wylewanego na planie elipsy. W strefie pomiędzy ścianami nośnymi znajduje się łazienka, pomieszczenia gospodarcze oraz klatka schodowa, które utrzymują ciepło w otwartej, centralnej części domu – hallu i salonie. Geometria elipsy ścian zewnętrznych, obrócona we wnętrzach względem jej najdłuższej osi, wyznacza kolejne kierunki dla pomieszczeń – kuchni i pokoju gościnnego na parterze oraz otwartej sypialni na mezaninie. Betonowe ściany o miękkich łukach, poprzerywane monumentalnymi otwarciami okien, nadają wnętrzom drapieżny charakter. Stonowana kolorystyka ścian oraz brak ornamentów i elementów wyposażenia powodują, że światło odgrywa tu istotną rolę zarówno jako aktywny, jak i pasywny twórca klimatu pomieszczeń.Spektakl w dzień i w nocy


Przez ogromne, oszklone otwarcie w dachu promienie południowego słońca bezpośrednio oświetlają główny hall. Przez mniejsze okna do wnętrz dostaje się słońce rozproszone przez liście drzew, tworząc zróżnicowany klimat w poszczególnych częściach domu. Zmienne nastroje w ciągu dnia tworzy wschodzące i zachodzące słońce – także zmienność pogody podczas całego roku kreuje nową wizualną rzeczywistość. Przemijający czas pozostawia jednak wnętrza takimi samymi, stwarzając tylko tymczasowe widowisko, podczas którego gra kolorów i światła staje się przestrzenią samą w sobie. Budynek wydaje się oddychać, rozrastać, jakby chciał uciec od własnych dramatycznych konturów. Ellipse 1501 przeistacza się w obserwatorium światła, a otaczająca go natura, niebo i góry – wydają się ulotnym pejzażem i jedynym żywym elementem w geometrycznym bunkrze.Arogancki czy próżny?


Mieszkańcy Ellipse, oglądając krajobraz za oknami czy igraszki promieni słonecznych uchwyconych w pustce, sami również stają się eksponatami do podziwiania na tle monochromatycznych betonowych ścian. Przestrzenne pomieszczenia przypominają bowiem sale muzealne, gdzie niczego nie wolno dotknąć ani przestawić. Skala i dramatyzm pomieszczeń zdają się przerastać ich funkcje mieszkalne. Brak jakichkolwiek personalnych elementów skłania do refleksji, że człowiek jest tu zbędny. Konsekwentnie zaprojektowany dom wzbudza mieszane uczucia. Dla jednych to budynek o agresywnych wnętrzach, dla innych istota dynamicznego włoskiego futuryzmu z lat 20. Matt Mussey z The Cool Hunter oskarża Ellipse o arogancję i pyta, gdzie podział się człowiek. Kto czułby się dobrze w takim domu? Lunatyk z przerośniętym ego? A może marzyciel zahipnotyzowany promieniami wschodzącego słońca?Czy projektant chciał coś powiedzieć?


Antonino Cardillo, 36-letni architekt z Rzymu, w marcu 2002 roku ukończył studia na Uniwersytecie w Palermo. Od lat fotografuje i pisze, między innymi dla Antoniette Iolandy Limy i Brunona Zeviego. W ostatnim czasie pracuje również jako historyk i krytyk dla „Ulisse”, magazynu linii lotniczych Alitalia. Architekturę praktykował w studiu Nonis Maggiore i u Manfredi Nicolettiego, by w 2004 roku otworzyć własne studio architektoniczne. Patrząc na inne projekty Cardilla, stwierdzamy, że założenia i rozwiązania projektu domu Ellipse 1501 są oczywiste, wszak architekt nie od dziś bawi się światłem, bryłą i pustką. I najwyraźniej nie zamierza przestać. Warto śledzić jego dzieła, zwłaszcza że we Włoszech młodzi adepci architektury, jeśli już uzyskają dyplom po 10 latach studiów, muszą stanąć w szranki z dojrzałymi mistrzami, a także znaleźć własne miejsce w kraju, w którym współczesna architektura nadal konkuruje z klasyką i konserwatywną tradycją.

Czas i użytkowanie pokażą, czy Ellipse to dom do mieszkania, podziwiania krajobrazów za oknem czy tylko do bycia w nim oglądanym. Tymczasem zdjęcia wnętrz Ellipse 1501 wspaniale ogląda się na łamach kolorowego magazynu.

Anna KrenzFigure 1. Timur D'Vatz, Heraldry, London 2013.

Figure 1. Antonino Cardillo, Ellipse 1501 House, Rome 2007.
TOP

Biography

Works

Exhibitions

Bibliography

An Anthology

Contact

Perspectives flash request

English


Copyright © Anna Krenz